Ayurveda

To starożytna medycyna naturalna, pochodząca z Indii. Matka wielu medycyn, w tym Tradycyjnej Medycyny Chińskiej. W sanskrycie "ajur" znaczy zdrowie, a "veda" - wiedza. To nauka o zdrowiu, o życiu i o człowieku. Prawdziwie holistyczna medycyna, która postrzega człowieka i jego zdrowie, biorąc pod uwagę kondycję ciała, umysłu i duszy. Patrzy holistycznie na człowieka, bo każda z tych przestrzeni jest ze sobą połączona.

Główną gałęzią ayurvedy jest profilaktyka, ale zajmuje się ona także uleczaniem.

Praktyki Ayurvedyjskie

Ayurveda korzysta z takich narzędzi, jak dieta, zmiana nawyków żywieniowych i uregulowanie czynności życiowych. Bardzo bogatą dziedziną ayurvedy jest także ziołolecznictwo i różne terapie mające poprawić kondycję naszego ciała, takie jak: olejowanie ciała, parowanie, masaże, a także oczyszczanie organizmu.

Czym jest konsultacja ayurvedyjska?

To swego rodzaju wywiad i wizyta diagnostyczna. Podczas konsultacji zostanie określone Twoje prakriti, czyli Twoja konstytucja urodzeniowa, niezmienna przez całe życie i vikriti, czyli stan zaburzenia, który może doprowadzić do choroby lub innych dolegliwości. Dowiesz się, jaką jesteś doszą i jaki jest Twoje zaburzenia. Dowiesz się, co masz zrobić, aby powrócić do równowagi, czyli zdrowia. Ajurweda pozwala wykryć pierwsze symptomy przyszłych lub możliwych chorób, na długo przed ich cielesną manifestacją, dlatego też główną gałęzią ajurwedy jest profilaktyka. Ajurweda pomaga także już przy istniejącym problemie, korzystając z wielu narzędzi uzdrawiających. Podczas konsultacji dostaniesz zalecenia, które pomogą Twojemu ciału, umysłowi i duszy powrócić do balansu. Zalecenia dotyczą zarówno odżywiania, codziennej rutyny, ćwiczeń oddechowych, ćwiczeń fizycznych (yoga), ale także bogactwa ziół ajurwedyjskich, czy innych terapii manualnych, jak np. masaże. Stosując się do zaleceń, zadbasz o swoje zdrowie i powrócisz do równowagi.